Soovitatava õppematerjali loetelu

STREETWISE

Peter Consterdine

See on personaalse ohutuse käsiraamat. Väga põhjalik ja süsteemne. Kohati brutaalne. Briti üks tunnustatumaid eksperte jagab oma kogemusi ja teadmisi täiesti vabalt. Isikukaitse praktik. Peter treenib täna paljusid UK korrakaitsestruktuure.

 

 

 

SHOTOKAN KARATE. A PRECISE HISTORY

Harry Cook

Minu kätte sattunud karate ajaloo raamatutest kõige asjalikum. Lisaks ka ohtralt kvaliteetset pildimaterjali. Ilma ilustamise ja sõnavahuta. Kallis, aga igat kulutatud rahaühikut mitmekordselt väärt. Annab sulle relvad väitlemaks eneseupitajate ja ajaloomoonutajatega.

 

 

 

DAVE BARRY DOES JAPAN

Barry, Dave

Ka rännak võõrasse kultuuri. Äärmiselt naljakas, aga mitte lame. Dave Barry on läänemaailma „ärapanija“. New York Timesi sõnul „Ameerika naljakaim mees“.

 

 

 

 

BORN FIGHTER

Dave Hazard

Briti karateka ja löömamehe kuulsusega mehe autobiograafia. Minu peaaegu eakaaslane (AP), olen temaga koos võistlustel olnud, käinud ja näinud. Raamatu reklaami vaadates olin skeptiline ja ostsin selle veendumaks selle keskpärasuses ja mõttetuses. Eksisin, see on hea raamat. Aus, otsekohene ja kahetsevgi. Aupaklikkus ja lojaalsus mida kohati varjutab kontrollimatu temperament. Väga huvitavalt käsitletud.

 

 

 

SHOTOKAN SECRET. Expanded edition. The Hidden Truth Behind Karate’s Fighting Origns

Clayton, Bruce D 2010

Selle raamatu koht oleks tegelikult ajalugu ja traditsioone käsitlevas rubriigis. Raamatu esimene osa, mis vaeb Okinawa ajaloo aspekte, on hiilgav ja briljantne. Teine osa ja sissejuhatus aga väljendavad just seda joont, miks me ameeriklasi mõnikord vihkame – see on kirjutatud võtmes „mina ja maailm“. Heian katade rakenduste saladuse „paljastamine“ on väga põhjalik ja kohati ka haarav, aga suures osas väsitav – see ei ole veenvam, kui mõnedki eelmised sellealased tööd, millel puudub seos Jaapani algupäraga. Aga hea raamat, soovitan soojalt.

 

 

KARATE-DO. PERFECTING KUMITE

Tanaka Masahiko

Tõlkija hinnangul on tegemist Dynamic Karate järjega Nakayama ühe tippõpilase poolt. Ma ei hakka Tanaka Masahiko Senseist siin pikemalt rääkima, sest need kes teda ei tea, need seda raamatut ka ei osta. Kes teavad ja omavad ambitsioone vabakumites – ostavad selle raamatu kindlasti. Raamat on suurepärasel paberil suurepärases köites. Süsteemne ja salapärane.

 

 

 

ADVANCED KARATE-DO.Concepts, techniques and training methods

Schmeisser E. Ph.D

See on väga hea treeningmetoodioka raamat, Vaata autori tiitleid, see mees ei ole lõpetanud keskkooli nappide kolmedega, tema sõnadel on kaalu. Selliseid autoreid on väljaspool Jaapanit minu arvates ühe käe sõrmede jagu. Instruktoritele hädavajalik.

 

 

LOCOMOTOR SYSTEM. Color Atlas of Human Anatomy. Vol 1

Platzer, Werner

Täpne ja pealegi heas taskuformaadis põhjalike ja ülevaatlike värviliste illustratsioonidega eriti kvaliteetne raamat Innsbrucki Ülikooli professorilt. Täpne tugiliikumisaparatuuri ja selle toimimise kirjeldus. Ei ole kuivalt teaduslik ega mahult “üle puhutud”, loetav kõigile.

 

 

ENESEKAITSE KÄSIRAAMAT

Kolk Lembit

See peaks olema enesekaitse käsiraamat. Vaata, sirvi, mõtle ja otsusta … et kas ikka on.

 

 

 

 

SAS-i ENESEKAITSE KÄSIRAAMAT

Wiseman, John

See on enesekaitse käsiraamat. Kindlasti. Väga praktiline raamat maailma eriüksuste tippu kuuluva SAS instruktorilt. Sõna enesekaitse on tegelikult kriminaalkoodeksi termin, millegipärast on see laialt kasutatav eesti keeles.

 

 

VÄGA EFEKTIIVSE INIMESE 7 HARJUMUST

Stephen R.Covey. Ilo

Seda peetakse kõigi aegade edukaimaks äri- ja isiksuse arendamise raamatuks. Radissonis töötades oli see terve hotelliketi juhtkonna alusõppeks. Annab 7 väga olulist põhimõtet, mille järgi elades meie elu peaks minema väga heaks.

 

 

BEST KARATE

Vol 1-11 Masatoshi Nakayama. Kodansha

Ajatu klassika. Justnagu uus testament usundiloos. Vana kooli karatepiibel ja on aktuaalne ja autentne tänapäeval 99,9%. Detailsed pildiseeriad, väga ülevaatlik. Vol 1-2 Sissejuhatus ja põhiprintsiibid; vol 3-4 kumite; vol 5 Hean 1-5 ja Tekki 1-3; vol 6 Bassai, Kanku; vol 7 Jitte, Hangetsu ja Empi; vol 8 Gankaku, Jion; vol 9 Bassai Sho, Kanku Sho, Chinte; vol 10 Unsu, Sochin, Nijushiho; vol 11 Gojushiho Sho, Gojushiho Dai, Meikyo.

 

BUSHIDO – JAAPANI HING

Inazo Nitobe. Penikoorem

Klassika. Miks on jaapanlased sellised nagu nad on?

 

DYNAMIC KARATE

Masatoshi Nakayama. Kodansha

Väga detailne ja täpne õpperaamat. Lisaks hulk pilte „vana kooli apostlitest“. Karateteemaline absoluutne bestseller. Must have.

 

 

HAGAKURE. THE BOOK OF THE SAMURAI

Yamamoto Tsunetomo

18 sajand. Kodansha International. Yamamoto on toonud kokku kolm omadus: lojaalsuse oma klannile, kirjandusliku tundlikkuse ja Zen valgustatuse. Samurai elupõhimõtted ja surmapõlgus. Kuidas on „tehtud“ maailma parimad võitlejad.

 

 

JAAPANLASED

Pronnikov ja Ladanov. Olion 1992

Ilmselt seda raamatut saab vaid raamatukogudest. Realistlikult kirjutatud teos jaapanlastest, kellele „muu maailm“ avanes 1868 Meij restauratsiooni käigus.

 

 

 

KARATE KATA TRAINING

Geir Store. Crompton

Norra doktori ja karateeentusiasti kirjutatud kataraamat. Üks parimaid, mida olen kasutanud. Ikka ja jälle leian sellest huvitavat ja järgimisväärset. Kata tegemise printsiibid ja soovitused, ei lahata eraldi ühtegi katat.

 

 

KARATE MASTERS

Jose M.Fraguas vol 1-3. Empire Books

Autor on intervjueerinud kõige väljapaistvamaid karatemeistreid. Oma tihti eksklusiivsetes intervjuudes „paljastavad“ need mehed, mis on karates ja elus oluline. Põhimõtted nagu lojaalsus, respekst, pingutus. Ja „nagu vanasti asjad tegelikult olid“. Väga huvitav materjal.

 

 

KARATE-DO KATA vol 1

Japan Karate Association

Entsüklopeediline lähenemine. JKA 1994 kinnitatud standardi täpne kirjeldus. Hädavajalik juba kesastme karatekadele ja kindlasti võistlejatele ja ka vööeksami vms sooritajatele. Heian 1-5, Tekki Shodan, Bassai, Kanku, Jion, Enpi.

 

KARATE-DO KATA vol 2

Japan Karate Association

Entsüklopeediline lähenemine. JKA 1994 kinnitatud standardi täpne kirjeldus. Hädavajalik juba kõrgema astme karatekadele. Gankaku, jitte, Hangetsu, Tekki Nidan, Tekki Sandan.

KOSMILINE SIUG. DNA JA TEADMISTE LÄTTED

Jeremy Narby. Huma

Autori isiklik avastusretk ning köitev antropoloogia- ja etnofarmakoloogia alane uurimus, mis heidab uudse pilgu mõistusliku elu ja teadvuse tekkele. Narby näitab, kui rabavalt teistsugune võib olla maailm, kui me vaim on sellele avatud.

 

 

MOVING ZEN. KARATE AS A WAY TO GENTLENESS

S.W.Nicol. Crompton

Naljaga pooleks tuleb meelde teaos – Kuidas Anija mehed Tallinnas käisid. 1962 aastal läks S.W.Nicol Tokyosse JKA peakorterisse ja aastaid hiljem väljus sealt ühena esimestest Jaapanis mittejaapanlasele väljastatud musta vööna. Kahe maailma arusaamade konflikt ja kuidas see laabus. Väga huvitav autobiograafiline raamat. Nagu ka Stan Shmidt’i raamat – annab see teile hea annuse inspiratsiooni.

 

MÕJUSTAMISE PSÜHHOLOOGIA

Robert Cialdini. Pegasus

Sotsiaalpsühholoogia alane populaarteaduslik haaravalt ja huvitavalt kirjutatud raamat. Miks me teeme just nii nagu me teinekord ei taha? Kas oled seda endalt küsinud? Kui ja, siis saad siit vastused. Kui ei, ka siis saad siit vastused, miks ei. Miks me õigustame oma lollusi.

 

 

S.K.I. KUMITE KYOHAN

Hirokazu Kanazawa

JKA esimeste meistrivõistluste võitja, täna oma maailmaorganistsiooni juhtiva kolorittse ja legendaarse karateka põhjalik ja metoodiliselt „täiuslik“ kumiteraamat. On kasutusel ka meie treeningprotsessis.

 

 

 

SHOTOKAN KATA bis zum SCWARZGURT

Fiore Tartaglia.

Nagu pealkiri ütleb on selles raamatus olemas kõik katad musta vöö tasemele jõudmiseks, sealhulgas ka Taikyoku Shodan. Raamatu plussid on kindlasti tema kompaktsus, hea disain (Tartaglia on disainer), detailsed pildid ja üleminekud, selge ülevaatlikkus. Ja hind. Asja väärtust ei kahanda ka tõsiasi, et tegemist on sisuliselt WKF standardiga mis kattub JKA omaga ca 95%. Seetõttu on ta edukalt kasutatav nn töövihikuna, kuhu tähelepanelik harjutaja saab lisada oma märkused ja parandused. Must have.

 

SPIRIT OF THE EMPTY HAND

Stan Schmidt. Palmerston and Reed

Moto – Kui tahad õppida tasakaalu – käi köiel. Haarav ja huvitavalt kirjutatud autobiograafiline raamat. Stan Schmidt on Lõuna Aafrika JKA esindaja. Mees, kes sai esimese mitte-jaapanlasena 7. Dan JKA vööastme. Mees, kellel täna on asendatud mõlemad puusaliigesed ja kes on ikka tegev tippkarates. Hämmastav. Ei saa jätta märkimata, et tunnen seda meest isiklikult (AP), väga huvitav inimene ja mõjus. Ta paneb sind tegema, mida tahab ja ta ei taha halba.

 

TAEVA VÕRK ON LAI

Lian Hearn. Varrak

Esimene osa tema 5 raamatust koosnevast keskaegse Jaapani elu kirjeldavast romaaniseeriast. Väga põnev ja haarav lugemine. Bushido „laiatarbeversioon“.

 

 

 

THE SHOTOKAN KARATE DICTIONARY

Schlatt. Schlatt-Books

Absoluutselt täiuslik sõnaraamat karateharrastajale.